Exekutorská komora spustila on-line poradny

Exekutorská komora ČR rozjíždí nový projekt. Uvádí do provozu on-line poradny.

Exekutorská komora ČR rozjíždí nový projekt. Uvádí do provozu on-line poradny. Při příležitosti Mezinárodního dne soudních exekutorů tak rozšiřuje stávající systém center bezplatné právní pomoci.

Letošní Mezinárodní den soudních exekutorů připadá na 7. červen. Už pátým rokem ho vyhlašuje Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ), která sdružuje 76 členských zemí. Ústředním tématem dne je „Exekutor a občan“. Cílem je apelovat na základní charakteristiky této právnické profese – na nestrannost, nezávislost, přiměřenost, odpovědnost, etiku a profesionalitu.

Soudní exekutoři jsou spojnicí mezi spravedlností a občany. Vykonávají službu pro stát, realizují rozhodnutí soudů, zajišťují, aby tyto rozsudky byly vyslyšeny. „Jestliže stát garantuje formální zákonné záruky, exekutoři je povyšují na záruky skutečné a efektivní,“ uvádí prezident UIHJ Leo Netten ve své tiskové zprávě vydané k tomuto dni.

Právě v rámci pátého Mezinárodního dne soudních exekutorů představuje Exekutorská komora další část projektu, jehož cílem je pomáhat účastníkům řízení, a to jak dlužníkům, tak věřitelům. On-line poradny nově fungují na webových stránkách www.ekcr.cz.

Žádá-li zájemce o radu, postačí mu vyplnit jednoduchý elektronický formulář. Kromě samotného dotazu musí uvést jen jméno a příjmení, předmět podání a kontakt na svoji osobu. Současně může přiložit listiny, jež se týkají konkrétního exekučního řízení.

„Cílem rozšíření poradenského servisu pro veřejnost je snaha nového prezidia Exekutorské komory o působení v oblasti osvěty. Ačkoliv soudní exekutoři nemají žádný vliv na rostoucí počet nařízených exekucí, mají zájem podílet se na zvýšení finanční a právní gramotnosti obyvatel. Chceme, aby lidé rozuměli problematice exekučního řízení. Odstraníme tím zbytečná nedorozumění, která leckdy vznikají z pouhé neznalosti našich povinností a pravomocí,“ uvádí prezident Exekutorské komory Mgr. Ing. Jiří Prošek.

Rozsáhlejší a kvalitnější informování veřejnosti o exekucích je nutné zejména nyní, kdy zákonodárci schvalují novelu exekučního řádu, vysvětluje JUDr. Stanislav Pazderka, člen prezidia komory: „Novela má vejít v účinnost od ledna 2013, a proto je třeba systematicky a erudovaně vysvětlovat novinky, které zavádí. Týkají se například předžalobní výzvy, dražby členských práv v bytových družstvech, exekuce postižením obchodního podílu nebo exekuce správou nemovitosti.“

V současné době poskytuje Exekutorská komora poradenství několika způsoby. Osobní konzultace mohou lidé v dluhové krizi absolvovat ve třech bezplatných právních poradnách.

Bezplatná poradna Praha nabízí své služby v prostorách SOS centra Diakonie ČCE-SKP, Varšavská 37, Praha 2, a to každý pátek od 10:00 do 14:00 hod.

Bezplatná poradna Brno funguje na adrese Exekutorské komory ČR v Husově ulici č. p. 8, a sice každou středu od 10:00 do 14:00 hod.

Bezplatná poradna Plzeň se nachází v prostorách Centra SOS Archa, Prokopova 17, Plzeň. Právníci jsou tamním klientům k dispozici každou sudou středu od 15:00 do 17:00 hod.

Další bezplatné právní poradny provozují i některé exekutorské úřady, a to v Olomouci, Praze 6, Liberci a Českém Těšíně.

Bezplatná právní centra Exekutorské komory fungují od září 2009, resp. od ledna 2010. Dosud je navštívilo celkem 4.500 klientů.

Provoz těchto poraden je umožněn rovněž díky spolupráci s neziskovým sektorem. „Posláním Diakonie Českobratrské církve evangelické je péče o ty, kteří se z nějakého důvodu ocitli v těžké životní situaci. Přitom právě v okamžiku, kdy je člověk konfrontován s realitou exekuce, je důležité podat mu pomocnou ruku. Lidí v dluhové pasti v současnosti stále přibývá, a Diakonie jim nabízí pomoc mimo jiné prostřednictvím bezplatných poraden. Cílem jejich práce je, aby občané znali svá práva a povinnosti, měli povědomí o dostupných službách, uměli vyjádřit své potřeby a hájit své oprávněné zájmy,“ říká o vlastním poslání poraden Vendula Kodetová, manažerka vnějších vztahů DČCE.

Pro klienty, kteří se z rozličných důvodů nemohou dostavit do poraden v Praze, Brně či Plzni, je výhodný zejména (elektronický) písemný styk. Kromě nově zaváděných on-line poraden se dotyční mohou obrátit na Exekutorskou komoru také prostřednictvím e-mailu komora@ekcr.cz. Veškeré dotazy vyřizují tři právníci, a to ve lhůtě několika dnů. Stejně tak se věnují i podáním, která jsou Komoře doručena do datové schránky (ID DS: vfrai9p), a dopisům, jež jsou přijímány na poštovní adrese Exekutorská komora ČR, Husova 8, 602 00 Brno.

„Veškeré osobní či písemné kontakty s klienty poraden přinášejí Exekutorské komoře i jednotlivým exekutorským úřadům užitečnou zpětnou vazbu. Díky nim se totiž dozvídáme, v čem konkrétně je exekuční řízení pro veřejnost nesrozumitelné. Následně můžeme přijít s adekvátním řešením – můžeme umístit potřebné informace na náš web, navrhnout edukační bulletin, uspořádat přednášku a podobně,“ hodnotí prezident Jiří Prošek, který zároveň zaštiťuje přípravu brožury podání pro účastníky řízení či výrobu edukační videoporadny o exekucích.

Petra Báčová, tisková mluvčí Exekutorské komory ČR, www.ekcr.cz